Reportáž z tělocvičny

Leží na parketách, hlavy opřené, ruce podél těla. Trenér tleskne a zticha se vynoří pětice různě stavěných a postavených lidí – mladá studentka s atletickými základy, podnikatel ve středních letech bojující s pohodlným životem, zaneprázdněná „třicítka“ s věčně pípajícím mobilem. Všichni se jako zběsilí zvedají z podlahy, divoce dýchají a sprintují na druhý konec tělocvičny. Začal jim tříměsíční dril i zábava, projekt Připrav se na Běh za sedmizubým hřebenem 2012.

Běžecké „sedmizubé“ závody se poběží 1. května v Boskovicích už potřetí a pořadatelé je opět přizpůsobili široké veřejnosti. Přitáhnout lidi k běhu a sportu obecně, takový je nicméně i záměr projektu Připrav se. Přihlásit se do něj mohl kdokoliv, bez ohledu na věk a fyzickou kondici, hlavní podmínkou byla ochota probudit své tělo a donutit je k pohybu.

Tréninkové dávky se rozhodlo plnit osmnáct budoucích běžců, poprvé se společně setkali v podvečer příznačného data 2.2.2012. Dvojky symbolizovaly zahájení druhého ročníku tohoto projektu. A že tento projekt není špatný nápad, potvrzují i někteří absolventi loňského, premiérového ročníku, kteří se do Připrav se zapojili znovu.

Uběhnutí závodu však není jediným cílem týmové přípravy. „Důležitá je především radost z pohybu,“ naznačuje koordinátor projektu a organizátor Běhu Petr Bartoška. „A tu radost si budeme užívat dvakrát týdně při běžeckém tréninku, jednou týdně v posilovně a jednou za měsíc ve wellness v městských lázních. Plánujeme také společné dvoudenní soustředění, které je oproti loňsku novinkou“ popisuje hlavní náplň.

Úvodní lekce běhu připomínala, v tom dobrém slova smyslu, hodinu tělocviku a běžeckou přípravku v jednom. Když člověk přijde do kurzu vaření, také ho nejdříve naučí zacházet s nožem, aby si neuřízl prst... V duchu osvěty vysvětloval přizvaný trenér, bývalý atlet František Ošlejšek, jak se naučit zacházet se svým tělem. Koordinace pohybů, zapojení rukou při běhu i chůzi, cviky na zpevnění kotníků, to vše proto, aby se předešlo zranění a radost z běhu se maximalizovala...

(Hana Trnečková, Zrcadlo, 2012)